MOTTO:
"Vždycky je třeba obětovat něco, co chceš, kvůli něčemu co chceš víc."

Barbara Woodová - Na rozhraní života

30. března 2006 v 20:05 | Klapeto
DOBA A MÍSTO DĚJE:
1. část - 1968-1969 - Kalifornie
2. část - 1971-1972 - Kalifornie
3. část - 1973-1974 - Keňa (misie Uhuru) a Havaj
4. část - 1977-1978 - Seattle
5. část - 1980
6. část - 1985-1986 - Kalifornie
DĚJ:
Na konci šedesátých let je v prvním ročníku medicíny na prestižní kalifornské univerzitě Castillo Medical College celkem devadesát mladých lidí. Z toho pouze pět žen.
Zde se spřátelí tři mladé dívky, pronajmou si společně byt a pustí se do nelehkého studia. Každá se chce stát lékařkou z jiného důvodu.
Ruth Shapirová touží po tom, aby na ni byl její otec - lékař - pyšný. Už od dětství ji totiž podceňoval a nevěřil v její schopnosti.
Nesmělá Mickey Longová má v obličeji kožní vadu, za kterou se velmi stydí. Prodělala už spoustu zákroků na její odstranění, ale žádný nebyl úspěšný. Proto chce pracovat ve výzkumu a přispět tak k rozvoji vědy.
Krásná míšenka Sondra Malloneová zjistila, že je adoptovaná, a proto si přeje po ukončení studií léčit v Africe, a tak se navrátit ke svým kořenům.
Všechny tři postupně poznávají první velké lásky, ale i zklamání a také náročnost studia. Mickey se seznámila s plastickým chirurgem, který jí pomocí nové metody odstranil znetvoření z její jinak krásné tváře. Mickey se na základě toho rozhodla věnovat plastické chirurgii, aby mohla pomáhat lidem s tělesnými vadami, které jim brání v normálním životě.
Ruth se při stáži v nemocnici rozhodla pro obor gynekologie.
Celá trojice studia úspěšně dokončila a přítelkyně se vydaly každá za svým snem. Ruth promovala jako nejlepší z ročníku, provdala se za svého přítele Arnieho a čekala s ním dítě. Po atestaci a specializaci si otevřela soukromou gynekologickou ordinaci. Mickey se věnovala plastické chirurgii na Havaji a Sondra odjela do misie v Keni, kde v tvrdých a náročných podmínkách léčila místní obyvatele. Tam se seznámila s vedoucím lékařem jménem Derry Farrar. Zamilovali se do sebe, vzali se a narodil se jim syn Roddy.
Mickey se při ošetřování těžce zraněného chlapce, který později následkům nehody podlehl, poznala s jeho otcem. Byl to Harrison Butler, úspěšný obchodník a podnikatel. Tragická smrt Harrisonova syna je sblížila a později se vzali.
Ruth měla s Arniem další děti, ale stále se věnovala na sto procent své ordinaci. K tomu si přibírala další a další závazky, jen aby dokázala svému otci, že je schopná. Změnila se! Byla pro ni důležitá už jen práce, a tak si Arnie, který její posedlost několik let mlčky snášel, našel milenku.
Smrt svého otce Ruth nesla těžce. Nadbytek práce pak vedl k tomu, že se téměř psychicky zhroutila...
Mickey nemohla otěhotnět, a proto přijela za Ruth, aby se od ní nechala vyšetřit. Ta provedla operaci, která měla odstranit důvod Mickeyiny neplodnosti. Bohužel ani po zákroku se Mickey miminka nedočkala. S manželem se potom přestěhovali do Kalifornie.
Sondřin manžel zemřel při nehodě malého letadla, ve kterém letěl pro léky. Sondra ho chtěla zachránit, ale výbuch jí způsobil těžké popáleniny na rukou. Lékaři jí nedávali naději, že by její ruce mohly být ještě schopné vykonávat nějakou činnost. Nakonec se ale její léčby ujala Mickey a dokázala jí pomoci!
Všechny tři ženy se po letech opět setkaly v Castillo Medical College a uvědomily si, že musí v životě začít znovu, aby našly štěstí!
HLAVNÍ POSTAVY:
Ruth Shapirová - velmi cílevědomá, horlivá a pilná žena. Celý život se snažila získat otcovu lásku a pozornost, a tak chtěla být ve všem nejlepší, i když pro to třeba ani neměla předpoklady.
Když se vdá a porodí děti, soustředí všechen svůj čas na svou soukromou praxi a zapomíná na to, že je také manželka a matka, nejenom lékařka. Stává se z ní chladná a vyčerpaná žena, která trpí depresemi, a tak se není co divit, že si manžel (který v podstatě vedl celou domácnost) časem našel milenku. V závěru románu jí však svítá naděje, že se její život zlepší.
Mickey Longová - velmi krásná a jemná dívka, bohužel její obličej je zohyzděn kožní vadou a Mickey tím velice trpí. Následkem toho je uzavřená, nekomunikativní, bojácná, snaží se být co nejméně vidět. Na studia si musela vydělat sama, protože její nemocná matka byla v sanatoriu.
Je velmi inteligentní a velice schopná chirurgyně. Po plastické operaci, která ji zbavila kožní nemoci se z ní stane sebevědomá žena, která se nebojí projevit se nahlas.
Velice touží po dítěti, ale její přání se bohužel nesplní.
Sondra Malloneová - okouzlující elegantní mladá žena. Je adoptovaná, a tak se snaží najít své kořeny v Africe. Její nevlastní rodiče byli velmi bohatí a tudíž měla Sondra všechno - skvělé oblečení, auto i dostatek peněz, ale přesto zůstala nezkažená, přátelská a velice příjemná.
Je velice tvrdohlavá a odhodlaná uskutečnit svůj sen!
HLAVNÍ MYŠLENKA:
Autorka poutavě zachycuje komplikované osudy tří žen, líčí jejich cestu za štěstím, úspěchy i pády. Realisticky píše o lékařském prostředí a postupech při některých operacích, také velice zajímavě popisuje prostředí africké misie a léčbu v "polních" podmínkách.
Z knihy jsem se dozvěděl něco nového o americkém systému vzdělávání a také to, že ještě na konci šedesátých let bylo v Americe pro ženu obtížné dostat se na medicínu. I když byla mnohdy chytřejší než muž, pohlíželi na ni někteří vyučující jako na něco podřadného. Jsem rád, že se poměry změnily a že nyní mají ženy téměř stejné možnosti jako muži!
CITÁT Z KNIHY:
"Víš," řekla Sondra, váhajíc vykročit. "Kikujové říkají: Gutiri muthenya ukeaga ta ungi. To znamená: Každý úsvit je jiný. Mám dojem, že nám všem nadchází mimořádný den."
A Ruth si říkala: Když jsme se my tři sešly poprvé, právě jsme začínaly. Teď se brzy rozejdeme, nejspíš už navždycky, a zdá se, že začínáme znovu.
VLASTNÍ NÁZOR:
Tento román se mi velmi líbil, je napsán zajímavě, poutavě a napínavě. Obzvlášť mě zaujala jeho první část, kdy byly hlavní hrdinky na univerzitě, a také závěr. Moc mě neupoutala část, kdy Sondra léčila nemocné v Africe, i když i tam byly zajímavé kapitoly.
Občas je sice děj trochu předvídatelný, ale kniha rozhodně stojí za přečtení. Vynikající jsou podle mě popisy operací a chirurgických zákroků.
Co se týká jazyka, kterým je kniha napsaná - autorka píše čtivě, používá i hovorové výrazy, ale na druhé straně také dost cizích a odborných slov z medicíny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 já | 24. července 2007 v 17:38 | Reagovat

tahle kniha se jmenuje Hippokratova přísaha,ne tak,jaks to napsala :-)

2 sára sára | 9. července 2008 v 15:31 | Reagovat

holka to sis trochu popletla....tohle co jsi popsala je Hippokratova přísaha.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama