MOTTO:
"Vždycky je třeba obětovat něco, co chceš, kvůli něčemu co chceš víc."

Barbara Woodová - Hra osudu

30. března 2006 v 12:45 | Klapeto
Po čtyřech letech, kdy se sestry Lydie a Adéla Harrisovy rozešly, aniž o sobě měly jedinou zprávu, se nyní šestadvacetiletá Adéla konečně ozve. Telefonuje z hotelu v Římě o rok starší Lydii, in-strumentářce nemocnice poblíž Los Angeles. Vyzývá ji, aby za ní přijela. Vzápětí Lydie dostane od Adély balíček, který obsahuje podivný předmět, patrně ze slonoviny, na jednom konci ozdobený řezbou zvířecí hlavy. Lydie se posléze dozvídá, že to je egyptský šakal, hrací figurka, součást deskové hry z doby starého Egypta. Když se kvůli šakalovi kdosi vloupal do jejího bytu, Lydie odlétá do Říma, přesvědčena, že Adéla potřebuje pomoc.
Tím Barbara Woodová rozehrává strhující a barvitý příběh, plný nepřetržitého napětí a překvapivých dějových zvratů, který se z Kalifornie přesouvá do Říma a do Egypta, konkrétně do Káhiry, Luxoru a Údolí králů, dokonce až do útrob hrobky jednoho z fara-onů, která byla i s jejími poklady objevena a otevřena až nyní, po třech tisíciletích. Drsné i lstivé metody zlodějů starožitností a ile-gálního obchodování s nimi, úsilí egyptského vládního úředníka zabránit těmto praktikám, autorská práce s reáliemi z oblasti ar-cheologie a egyptologie, působivé místopisné pasáže o římských a egyptských lokalitách, tím vším Woodová upoutává. Navíc příběh svazuje křehkým intimním předivem, v němž dominuje Lydiina vůle najít Adélu bez ohledu na soustavné nebezpečí (a bude to hořké finále!), jakož i hrdinčina schopnost sebereflexe, jejímž nejcennějším výsledkem je poznání staré rovněž celá tisíciletí: totiž že i lásku si člověk musí jaksepatří vydobýt.

Ukázka z textu

"Pane Rašide," začala jsem obezřetně, "byla jsem zatažena do nějaké závažné záležitosti. Vy, jako egyptská vláda, hledáte zřej-mě moji sestru stejně jako já. Podle všeho byl do stejné věci za-pleten také John. A mě bude možná hledat egyptská policie pro podezření z vraždy. Mohl byste snad pochopit, že mám otázky a že by bylo slušné mi na ně odpovědět. Mám právo se dozvědět, do čeho jsem se nevědomky zapletla a co to bylo za věc, na které se John Treadwell podílel a kvůli které ho zabili. Mám také právo vědět, proč hledáte mou sestru a jaký význam má šakal."
"Ano, na to všechno byste měla skutečně právo� Přesto mi ale, slečno Harrisová, věřte - když vám o těchto věcech nic nepovím, bude to jen kvůli vaší bezpečnosti. Jste na tom lépe, když nic ne-víte. Podílejí se na tom ještě další lidé, kteří se nezaleknou ničeho, aby se dostali k informacím o vaší sestře. A kdybyste se jim do-stala do rukou�"
"Lidé jako tenhle Arnold Rossiter, o kterém jste se zmiňoval?� Takže mě schováváte také před ním?"
"Ano, to je přesné."
"Proč se vlastně tolik staráte o mou bezpečnost, pane Rašide?"
"Kdyby vás zavraždili, možná bych vaši sestru nikdy nenašel."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Andrea Andrea | 9. dubna 2007 v 20:25 | Reagovat

Hezky napsáno. Hrdinka z této knihy mi přišla až nehorázně naivní a důvěřivá.

2 Iza Iza | 23. května 2007 v 18:12 | Reagovat

Právě jsem tu knihu dočetla a moc se mi líbila. Souhlasím však s názorem Andrey.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama